Jak rozpoznawać zaburzenia ze spektrum autyzmu -ASD- i zaburzenia z deficytem uwagi i nadpobudliwością ADHD? Zapraszamy psychologów na warsztat, którego celem jest zdobycie umiejętności, zapoznających z praktycznymi aspektami diagnozy zaburzeń neurorozwojowych przy pomocy legalnych i dostępnych narzędzi psychometrycznych.
W programie warsztatu znajdują się następujące zagadnienia:
Zmiana scenariusza, fantazja kierowana, ekspozycja wyobrażeniowa i inne wyobrażeniowe techniki wspomagające oraz intensyfikujące proces terapeutyczny. Nie zawsze mamy świadomość, jak ważne jest ich stosowanie w klasycznej terapii poznawczo-behawioralnej i w podejściach trzeciej fali CBT.
Celem zajęć jest wprowadzenie do idei i zasad wykorzystania wyobrażeń w terapii . Skupiając się na przekonaniach i ich zmianie warto pamiętać, że istnieją dwa typy procesów przetwarzania informacji: bardziej pierwotne, wyobrażeniowe, bezpośrednie obrazowanie, rodzaj wizji pojawiającej się w umyśle, oraz racjonalny, analityczny związany z kategoryzacją czy oceną. Zwykle system wizualizacyjny uaktywnia się łatwiej, co widać we flashbackach, katastroficznych wizjach czy koszmarnych snach. W psychoterapii potrzebujemy umiejętności aktywowania i wykorzystywania wizualizacji w różnych celach, w tym do identyfikacji i zmiany intruzywnych, negatywnych myśli ale także do wzbudzania bardziej pozytywnych głębszych przekonań. Podczas zajęć przedstawione zostaną zasady i przykłady tego typu pracy terapeutycznej.
Warsztat oparty jest m.in. na publikacji A.Hackermann, J.Bennet-Levy’ego i E.A. Holmes „Oxfort Quide to Imagery in Cognitive Therapy”.
Prowadzący: Marzenna Kucinska, certyfikowany superwizor – dydaktyk PTTPB, trener PTP
Czas: 16 godzin lekcyjnych (sobota: 9-16 i niedziela 9-16)
Forma: zajęcia warsztatowe, prowadzone metodami aktywnymi z modelowaniem i pracą własną uczestników.
Koszt szkolenia: cena 1000 zł.
Uprzejmie informujemy, iż dopiero dokonanie wpłaty za całość szkolenia jest jednoznaczne z zarezerwowaniem uczestnictwa w warsztacie. Z powodu ograniczonej liczby miejsc wpłaty prosimy dokonywać po wcześniejszym mailowym zgłoszeniu i potwierdzeniu rezerwacji miejsca w warsztacie.
Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania szkolenia z przyczyn niezależnych lub w przypadku niezgłoszenia się wystarczającej ilości osób, na 5 dni przed szkoleniem. W przypadku odwołania szkolenia z winy organizatora, organizator niezwłocznie poinformuje o tym fakcie każdego z uczestników i zwróci wpłacone na poczet szkolenia pieniądze.
Michiel van Vreeswijk i Margreet van der Plas poprowadzą online warsztat mistrzowski (dla osob prowadzących juz terapię grupową).
Prowadzenie terapii grupowej jest czymś zupełnie innym niż terapia indywidualna. To sztuka sama w sobie. Nie mamy do czynienia tylko z jedną osobą lub kilkoma osobami, mamy do czynienia z grupą i z koterapeutą. Złożoność terapii grupowej rodzi interesujące problemy i określone trudności. Niektórym trudnościom można zapobiec przed rozpoczęciem terapii grupowej, z innymi można umiejętnie uporać się w trakcie jej trwania. Warsztat ma charakter interaktywny, doświadczeniowy, uczestnicy są proszeni o przyniesienie przykładów trudnych sytuacji z terapii grupowej oraz o aktywny udział w odgrywaniu ról i innych technikach, występując w nich zarówno jako pacjenci, jak i terapeuci.
Zagadnienia poruszane podczas zajęć:
Przygotowanie czyli co zrobić przed rozpoczęciem grupy, aby zapobiec najczęstszym trudnościom w terapii grupowej
Kiedy trudności może rozwiązać grupa samodzielnie, a kiedy potrzebna jest interwencja terapeutów
Bycie świadomym własnych odczuć, myśli i zachowań wobec trudnych członków grupy i grupy jako całości
Uświadomienie sobie trudności w relacji z koterapeutą i ich wpływu na proces grupowy
Prowadzący:
Michiel van Vreeswijk jest psychologiem klinicznym i dyrektorem generalnym G-Kracht Mental Health Care Institute w Niderlandach. Jest certyfikowanym superwizorem i psychoterapeutą w terapii poznawczo-behawioralnej (VGCt), certyfikowanym superwizorem indywidualnej i grupowej terapii schematu (ISST, Dutch Society of ST ) oraz specjalistycznej terapii grupowej (Dutch Society of Group Psychotherapie: NVGP). Michiel van Vreeswijk regularnie prowadzi warsztaty terapii schematów, superwizje oraz psychoterapię w Holandii i na świecie. Jest (współ)autorem/redaktorem kilku książek, rozdziałów, artykułów dotyczących terapii schematów.
Margreet van der Plas jest psychologiem klinicznym i psychoterapeutką indywidualną i grupową w G-Kracht Mental Health Care Institute w Niderlandach. Jest certyfikowaną superwizorką i psychoterapeutką w terapii poznawczo-behawioralnej (VGCt), certyfikowaną terapeutką indywidualną i grupową terapii schematów ( Dutch Society of ST) oraz specjalistycznej terapii grupowej (Dutch Society of Group Psychotherapie : NVGP). Margreet van der Plas regularnie prowadzi warsztaty poznawczo-behawioralne, superwizje, psychoterapię oraz warsztaty terapii grupowej w. Holandii.
Metody nauczania:
prezentacja Powerpoint/Keynote/Prezi, prezentacja wideo, odgrywanie ról itp.
70% warsztatu będzie oparte na uczeniu się przez doświadczenie, poprzez udział uczestników w ćwiczeniach wyobrażeniowych, odgrywaniu ról i stosowaniu techniki krzeseł.
30% warsztatów zostanie zrealizowanych przy pomocy prezentacji PowerPoint i modelowania przez prowadzących.
Termin: 30.09.2023 -1.10.2023 – 12 godzin
Cena: 1400 zł
Adresaci warsztatu:
Specjaliści w zakresie zdrowia psychicznego, mający doświadczenie w prowadzeniu terapii grupowej zorientowanej na terapię poznawczo-behawioralną.
Poziom doświadczenia wymagany od uczestników
Uczestnicy powinni mieć co najmniej średni poziom zaawansowania. Warunkiem udziału jest przeprowadzenie co najmniej dwóch procesów terapii grupowej od początku do końca. Wskazany jest, choć nie jest to wymagane, wcześniejszy udział w warsztatcie podstawowym na temat prowadzenia terapii grupowej czy lektura ksiażek na temat terapii grupowej tj. “Psychoterapia grupowa.Teoria i praktyka” Irvina Yaloma i Molyn Leszcz.
8-9 października 2022 odbyły się kolejne zaawansowane warsztaty on-line z terapii schematu prowadzone przez Michiela van Vreeswijka i zatytułowane „Pokonywanie aktywacji schematów i trybów: nabywanie umiejętności szukania tego co nas łączy i uczenia się od siebie nawzajem„
W czasie obfitującym w osobiste trudności i społeczne niepokoje stare rany w formie aktywacji schematów i trybów z łatwością odnawiają się zarówno u pacjentów jak i terapeutów. Opinie wyrażane są mocniej, co może działać niszcząco na relacje w momencie kiedy nie jesteśmy już w trybie Zdrowego Dorosłego, który może zaopiekować się swoim Wrażliwym Dzieckiem i Wrażliwym Dzieckiem drugiej osoby.
Na tym warsztacie
nauczysz się być bardziej świadomym swojej osobistej perspektywy i światopoglądu oraz tego, w jaki sposób kreują one schematy oraz kolizję trybów
przećwiczysz stawanie się bardziej świadomym osobistej perspektywy i światopoglądu innych ludzi (kolegów i pacjentów)
rozwiniesz sposoby radzenia sobie z tymi różnicami perspektyw i światopoglądu w sposób otwarty, a może nawet szukania podobieństw między nimi.
W trakcie warsztatu uczestnicy także staną się bardziej świadomi:
strategii nadmiernej kompensacji u swoich pacjentów i samych siebie
aktywacji schematów Samopoświęcenia, Podporządkowania, Niewystarczająco Wykształconego Ja, oraz (w strategii nadmiernej kompensacji) trybu Samopowiększacza.
Będą też mieli szansę poćwiczyć:
strategie radzenia sobie z niezdrową, choć przyjazną i miłą formą narcyzmu
używanie krzeseł zarówno w fazie diagnostycznej jak i w fazie zmiany procesu terapeutycznego.
UWAGA:
Warsztat przeznaczony jest dla terapeutów zaawansowanych w TS czyli warunkiem uczestnictwa w warsztacie jest posiadanie podstawowej wiedzy z zakresu Terapii Schematu, zdobytej podczas warsztatów w ośrodkach szkolących w tym zakresie, udokumentowanej certyfikatem ISST.
Prowadzący: Michiel van Vreeswijk
Termin warsztatu: 8-9 października 2022 w godzinach 9.00-16.30 (lunch ok 12.30-13.30)
Seminarium przeznaczone jest dla psychoterapeutów niebędących lekarzami a jego celem jest wyjaśnienie wątpliwości dotyczących leczenia farmakologicznego zaburzeń psychicznych szczególnie pacjentów korzystających z psychoterapii.
Omówione zostaną podstawowe grupy leków: przeciwdepresyjne, uspokajające, nasenne, stabilizujące nastrój i przeciwpsychotyczne a także leki stosowane w ADHD, uzależnieniach.
Zostanie przedstawiony mechanizm działania leków, schematy stosowania w różnych zaburzeniach psychicznych oraz typowe reakcje pacjentów na leki. Omówione zostaną działania niepożądane, na które mogą uskarżać się pacjenci i metody radzenia sobie z nimi. Szczególna uwaga będzie poświęcona lekom mającym potencjał uzależniający.
Wspomniane zostaną inne biologiczne metody leczenia np. EW (elektrowstrząsy), oraz temat leczenia kobiet w ciąży i karmiących piersią.
Mile widziane będą pytania uczestników i dyskusja nad problemami pojawiającymi się w praktyce klinicznej.
Prowadzący: Agnieszka Popielarczyk, psychiatra i psychoterapeuta poznawczo-behawioralny
Termin warsztatu: sobota (dokladny teremin wkrotce) w godzinach 9.00-16.30 (8 godzin)
Miejsce szkolenia: on-line
Cena: zostanie podana wraz z terminem szkolenia
Uprzejmie informujemy, iż dopiero dokonanie wpłaty za całość szkolenia jest jednoznaczna z zarezerwowaniem uczestnictwa w warsztacie.