Kategoria: <span>Praca Własna</span>

Wyobrażenia w terapii poznawczej

Zmiana scenariusza, fantazja kierowana, ekspozycja wyobrażeniowa i inne wyobrażeniowe techniki wspomagające oraz intensyfikujące proces terapeutyczny. Nie zawsze mamy świadomość, jak ważne jest ich stosowanie w klasycznej terapii poznawczo-behawioralnej i w podejściach trzeciej fali CBT.

Celem zajęć jest wprowadzenie do idei i zasad wykorzystania wyobrażeń w terapii . Skupiając się na przekonaniach i ich zmianie warto pamiętać, że istnieją dwa typy procesów przetwarzania informacji: bardziej pierwotne, wyobrażeniowe, bezpośrednie obrazowanie, rodzaj wizji pojawiającej się w umyśle, oraz racjonalny, analityczny związany z kategoryzacją czy oceną. Zwykle system wizualizacyjny uaktywnia się łatwiej, co widać we flashbackach, katastroficznych wizjach czy koszmarnych snach. W psychoterapii potrzebujemy umiejętności aktywowania i wykorzystywania wizualizacji w różnych celach, w tym  do identyfikacji i zmiany intruzywnych, negatywnych myśli ale także do wzbudzania bardziej pozytywnych głębszych przekonań. Podczas zajęć przedstawione zostaną zasady i przykłady tego typu pracy terapeutycznej.

Warsztat oparty jest m.in. na publikacji A.Hackermann, J.Bennet-Levy’ego i E.A. Holmes „Oxfort Quide to Imagery in Cognitive Therapy”.

ProwadzącyMarzenna Kucinska, certyfikowany superwizor – dydaktyk  PTTPB, trener PTP

Organizator: Cogito spółka z o.o.

Formularz zgłoszeniowy „Wyobrażenia w terapii poznawczej”

Warunki szkolenia:

  • Miejsce: Warszawa, ul.Panienska
  • Termin: wkrótce
  • Czas: 16 godzin lekcyjnych (sobota: 9-16 i niedziela 9-16)
  • Forma: zajęcia warsztatowe, prowadzone metodami aktywnymi z modelowaniem i pracą własną uczestników.
  • Koszt szkolenia:  cena 1000 zł.

Uprzejmie informujemy, iż dopiero dokonanie wpłaty za całość szkolenia jest jednoznaczne z zarezerwowaniem uczestnictwa w warsztacie. Z powodu ograniczonej liczby miejsc wpłaty prosimy dokonywać po wcześniejszym mailowym zgłoszeniu i potwierdzeniu rezerwacji miejsca w warsztacie.

Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania szkolenia z przyczyn niezależnych lub w przypadku niezgłoszenia się wystarczającej ilości osób, na 5 dni przed szkoleniem. W przypadku odwołania szkolenia z winy organizatora, organizator niezwłocznie poinformuje o tym fakcie każdego z uczestników i zwróci wpłacone na poczet szkolenia pieniądze. 

Trening interpersonalny

Trening interpersonalny to metoda rozwijania umiejętności związanych z nawiązywaniem i pogłębianiem relacji z innymi ludźmi, takich jak otwieranie się w relacjach, budowanie zaufania, konfrontowanie się czy poszukiwanie najlepszych sposobów zaspokajania swoich potrzeb w relacjach z innymi. Poprawa swoich umiejętności społecznych przydatna jest zarówno w kontaktach osobistych, jak i zawodowych.

Najszybciej uczymy się z doświadczenia własnego, dlatego też trening jest praktyczną okazją by podczas spotkania osób nieznających się uprzednio rozpoznać własny styl nawiązywania relacji i przyjrzeć się na ile jest on efektywny w zaspokajaniu naszych potrzeb społecznych. Pozyskując i dając informacje zwrotne uczestnicy rozwiną swoje umiejętności komunikowania się, radzenia sobie z emocjami i problemami ujawniającymi się w relacjach oraz wyrażania swoich potrzeb wobec innych.

Trening jest aktywną formą pracy, rodzajem eksperymentu interpersonalnego. Zwykle w im bardziej zaangażowany sposób w nim uczestniczymy, tym więcej korzyści wynosimy. Wyznaczenie własnych celów i obszarów do pracy pomaga optymalnie wykorzystać czas spotkań.

Podczas wstępnych konsultacji trener rozpoznaje potrzeby uczestników i dostosowuje do nich zawartość treningu. Trening prowadzony jest w małej grupie ok.. 10 osobowej. Potrzebne jest ubranie wygodne do siedzenia na materacach i zapewniające swobodę ruchu. W czasie trwania zajęć koncentrujemy się na relacjach miedzy uczestnikami, zatem telefony i łączność internetową ograniczamy do czasu przerw. Wskazane jest by przez czas trwania zajęć być skoncentrowanym głownie na sobie i swoich interakcjach z innymi uczestnikami spotkania.

Zajęcia adresowane do wszystkich, ktorzy chcą rozwinąć swoje umiejętnosci interpersonalne.

Trening obejmuje 50 godzin zajęć. Niezbędny jest udział w całości zajęć i nie ma możliwości uczestniczenia jedynie w części.

Trener: mgr Marzenna Kucińska

Prosimy o zgłaszanie chęci uczestnictwa przez formularz 

(otworzy się w nowej zakładce)

Termin: po zebraniu chętnych

Koszt udziału w zajęciach:  2000 zł (noclegi we własnym zakresie uczestników)

Miejsce treningu: Warszawa, ul.Panieńska 7 lok.002

Rozwój Osobisty Terapeuty

Wiele podejść psychoterapeutycznych wymaga własnej psychoterapii terapeuty jako elementu szkolenia do certyfikatu. W podejściu poznawczo-behawioralnym nie ma wymogu terapii własnej przyszłego
terapeuty, istnieje natomiast konieczność ciągłego rozwoju osobistego rozumianego jako umiejętność rozpoznawania własnych przekonań, towarzyszących temu emocji i podejmowanych strategii behawioralnych w kontekście udzielania pacjentowi pomocy. W sytuacji kontaktu z drugim człowiekiem aktywują się schematy osobiste terapeuty; mogą one, jeśli są pomocne ułatwiać prowadzenie procesu terapii, niestety czasem mogą mniej lub bardziej go ograniczać. Świadomość własnych mocnych stron
oraz ograniczeń i ewentualnie praca nad zmianą tych drugich jest powinnością każdego psychoterapeuty.

W zespole terapeutów Cogito idea samorozwoju jako nieustającej pracy nad doświadczaniem przekraczania własnych ograniczeń i czerpania z  mocnych stron i zasobów osobistych jest nam bardzo bliska.

Zapraszamy Koleżanki i Kolegów, przyszłych lub aktualnych terapeutów na 2 spotkania 2,5 dniowe w trakcie których będziemy zajmować się obszarami budowania kontaktu, stawiania granic, zmniejszania
kosztów osobistych funkcjonowania w zawodzie terapeuty.

Przedmiotem naszej uwagi będą zwłaszcza emocjonalne potrzeby osobiste terapeuty w zakresie obszaru autonomii, wolności wyrażania potrzeb, spontaniczności.

Pomoże nam w tym świadomość funkcji konstruktywnej np. takich emocji jak złość; odpowiemy sobie na pytanie czy i w jakich sytuacjach z tego korzystamy, czego nauczyliśmy się o złości w dzieciństwie, adolescencji i życiu dorosłym, popracujemy nad dawaniem sobie prawa do używania tzw. „zdrowej złości”.

Będziemy zgłębiać związane z tymi obszarami ograniczające przekonania często występujące jako wewnętrzne głosy krytyczne i/lub wymagające.

Proponujemy w tej naszej wspólnej podróży szerokie spectrum technik poznawczo-behawioralnych zwłaszcza doświadczeniowych, technik terapii schematu, technik grup treningowych. Praca w małej grupie pomaga czuć się bezpiecznie i mieć więcej śmiałości w otwieraniu się przed innymi uczestnikami i
eksperymentowaniu w doświadczeniach budowania kontaktu i stawiania granic w relacji z drugim człowiekiem.

Prowadząca: Marzenna Kucińska lub Sylwia Pieńkowska.
Forma: praca własna 50 godzin / 2 weekendy
Adresaci: psychoterapeuci, uczestnicy kursów i szkoleń w psychoterapii poznawczo-behawioralnej ,
Cena oraz pozostałe informacje zostaną  podane w momencie wyznaczenia terminu szkolenia. 

Zajęcia można będzie zaliczyć do tzw. pracy własnej – obowiązkowego elementu szkolenia psychoterapeutycznego wymaganego do uzyskania certyfikatu psychoterapeuty PTTPB lub punktów do odnawialności certyfikatu PTTPB.

Miejsce:

Ośrodek Terapii Poznawczej i Schematu COGITO 

Warszawa, ul. Panieńska 7 lok 002

Tel: 882 606 825

 

 

Trening Asertywności

Asertywność to wyrażenie wobec innej osoby swoich uczuć, postaw, pragnień, opinii w sposób bezpośredni, uczciwy i stanowczy, respektując jednocześnie uczucia, postawy, opinie i prawa drugiej osoby.
Trening asertywności opiera się na założeniu, że jest to umiejętność, która nie jest wrodzona, więc można jej się nauczyć.
Jego celem jest budowanie asertywnej postawy oraz zdobycie świadomości własnych praw, nabycie umiejętności przekształcania zachowań uległych lub agresywnych w asertywne, a także ćwiczenie:
– odmawiania bez lęku i poczucia winy
– wyznaczania własnych granic oraz szanowania terytorium innych osób
– wyrażania swoich emocji, myśli, potrzeb
– przyjmowania i wyrażania ocen
Uczestniczenie w treningu daje możliwość przećwiczenia w bezpiecznych warunkach grupy treningowej nowych umiejętności w trudnych dla siebie sytuacjach. Do nauki nowych zachowań podczas treningu wykorzystywane są aktywne metody, takie jak: praca w parach, w podgrupach, odgrywanie scenek, techniki wizualizacyjne, miniwykłady oraz praca indywidualna.
Czas trwania treningu: 30 godzin
Cena: 1500 zł
Termin: czerwiec 2022 w godzinach: 9.30 – 17.00 (w tym przerwa) 
Liczba miejsc min.6 maks. 12 uczestników.
Prowadzący: mgr Laura Stysiak, mgr Agnieszka Włodarczyk
zgłoszenia prosimy przesyłać mailowo: recepcja@cogitoosrodek.pl